افرادی که از فرم گوش های خود راضی نیستند و تمایل دارند با رفع مشکلات گوش منجربه زیبایی همیشگی فرم گوش ها شوند می توانند اتوپلاستی یا جراحی گوش انجام دهند.گوش ها از اجزایی در بدن هستند که در دید عموم هستند و حتی موها نیز نمی توانند مانع از دیدن آن ها شوند.انجام این جراحی را می توانید نزد دکتر مهدی قدیری، بهترین جراح گوش در اصفهان انجام دهید.

 

اتوپلاستی - دکتر مهدی قدیری

 

گوش هایی که بزرگ باشند یا تقارن نداشته باشند صورت فرد را غیر طبیعی جلوه می دهند و  از اعتماد به نفس فرد نیز می کاهند.کودکانی که با گوش هایی بدفرم پا به این دنیا گذاشته اند به مرور و با حضور در اجتماع مورد تمسخر دیگران قرار می گیرند.تمسخر برای هیچ فردی قابل تحمل نیست و اگر به دفعات نیز تکرار شود تاثیرات منفی زیادی در روحیه و روان فرد دارد.به همین دلیل به والدین توصیه می شود که در سنین کودکی به فکر درمان نوزاد خود باشند .انجام جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی باید توسط یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود زیرا اگر عوارضی به وجود آید علاوه بر زیبایی گوش امکان دارد شنوایی فرد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.اتوپلاستی نتیجه ماندگار و دائمی دارد و والدین نباید نگران سن کودک خود باشند زیرا در هر سنی با رعایت نکات پزشکی می توان جراحی گوش را انجام داد .

انواع جراحی زیبایی گوش

گوش خارجی دارای چین‎ های غضروفی پوشیده با پوست است که پیش از تولد ، رشد خود را آغاز کرده و اغلب تا ۵ سالگی  دارد. در صورتی که لاله گوش شخصی به ‎درستی رشد نکند ، برای اصلاح موقعیت ، اندازه و شکل گیری آن ،  کاندید مناسب جراحی گوش می باشد. انواع متفاوتی از جراحی گوش وجود دارد که شامل :

بزرگ کردن گوش

گوش های بعضی از مراجعه کنندگان به ‎صورت ژنتیکی رشد کافی نداشته و بیش از حد طبیعی کوچک است. در این صورت برای افزایش سایز نواحی خارجی گوش خود به عمل زیبایی گوش روی می آورند.

سنجاق کردن گوش

برای نزدیک ‌تر کردن گوش‌ ها در این نوع اتوپلاستی ، عمل گوش برجسته در متقاضیانی انجام می ‎شود که دارای گوش های ‎برجسته بوده و از دو طرف سرشان بیرون زده است.

کوچک کردن گوش

افرادی که دارای سایز بالای گوش هستند تحت این پروسیجر قرار می گیرند. ماکروشیا و یا رشد بیش ‎از حد لاله گوش این داوطلبان سبب شده است که از ظاهر آن ناراضی باشند و اتوپلاستی را برای کاهش سایز گوش خود انتخاب کرده باشند.

مزایای اتوپلاستی یا جراحی گوش

 • در حین انجام جراحی گوش ، امنیت بالا است و خطری بیمار را تهدید نمی کند.
 • برش هایی زده شده خیلی عمیق نیستند و دیده نمی شوند.
 • برش ها در پشت گوش زده می شوند.
 • نتایج دائمی و ماندگار دارد.
 • نواقص  و مشکلات گوش برطرف می شود.
 • از نخ های قابل جذب یا غیر قابل جذب می توان برای بخیه زدن استفاده کرد.
 • رفع مشکلات گوش در روحیه و اعتماد به نفس فرد تاثیرات مثبتی دارد.

افراد مناسب برای اتوپلاستی

 • افرادی که گوش هایی با سایز غیر طبیعی و بزرگ دارند.
 • افرادی که گوش هایی نامتقارن دارند .
 • افرادی که به طور مادر زادی لاله گوش ندارند یا لاله گوش ها تقارن ندارد.
 • افرادی که بر اثر حادثه یا سوختگی بخشی از گوش را از دست داده اند.

 

اتوپلاستی - دکتر مهدی قدیری

 

دوره نقاهت عمل اتوپلاستی

 • پس از جراحی گوش ، گوش ها پانسمان می شود و پانسمان گوش ها پس از ۵ الی ۷ روز برداشته می شوند .
 • به طور معمول پس از گذشت یک هفته افراد می توانند فعالیت های روزمره خود را آغاز کنند.
 • از خوابیدن به پهلو حداقل تا دو هفته پرهیز کنید و به پشت بخوابید.
 • فردی که جراحی گوش انجام می دهد در طی دوره نقاهت محدودیت غذایی ندارد ولی اگر هنگام جویدن غذا دردی در ناحیه گوش حس کردید ، بهتر است از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید و مدت کوتاهی از رژیم غذایی نرم پیروی کنید .
 • توصیه می شود تا یک ماه سوار هواپیما نشوید.
 • حتماً با دهان باز عطسه و سرفه کنید.
 • احساس درد در نواحی گوش و تورم طبیعی است ، در صورتی که تورم و درد مدت زمان طولانی باقی ماند حتماً به جراح گوش خو مراجعه کنید .
 • سر باید در حالت عمودی باشد به همین دلیل از خم کردن آن پرهیز کنید .
 • داروهای تجویز شده را راس ساعت مصرف نمیاد و از داروهایی که منع شده اید ، دوری کنید .

در صورتی که نکات مراقبتی را رعایت نکنید نتیجه تحت تاثیر قرار میگیرد و در طی دوره نقاهت با مشکلاتی مواجه می شوید که تحمل آن ها برایتان سخت خواهد بود .

 

اتوپلاستی - دکتر مهدی قدیری

 

آمادگی برای انجام اتوپلاستی

پیدا کردن یک جراح و مشاوره با او 

در ابتدا باید به دنبال جراحی با تجربه در زمینه جراحی گوش بگردید این کار را می توانید از طریق جست و جو در اینترنت یا پرس و جو از دیگر افرادی که قبلا این جراحی را انجام داده اند انجام بدهید بعد از اینکه جراح مورد نظرتان را یافتید می توانید به جلسه ویزیت و مشاوره بروید و در این جلسه در مورد تمامی سوالات خود در مورد این عمل صحبت کنید.علاوه بر مواردی که گفته شد باید درمورد سوابق بیماری هایتان در گذشته نیز با پزشک گفت و گو کنید این گفت و گو شامل مواردی چون سوابق عفونت گوش،داروهایی که در گذشته مصرف کرده اید و جراحی که اخیرا داشته اید و غیره می شود.

انجام یک آزمایش فیزیکی توسط پزشک 

علاوه بر آزمایشاتی که پیش از انجام جراحی انجام می دهید مانند آزمایش خون پزشک وضعیت فیزیکی گوش هایتان را از نظر آمادگی برای جراحی مورد بررسی قرار خواهد داد این بررسی شامل جایگاه قرارگیری گوش ها،اندازه انها ،شکل آنها و بررسی قرینه بودن آنها می شود ممکن است تصویری را نیز از گوش ها تهیه کند.

صحبت کردن در مورد نتایج مورد انتظاراتتان

در جلسه مشاوره باید حتما در مورد انتظاراتتان در مورد نتیجه عمل با پزشک صحبت کنید .در ان مورد باید کاملا واقع بینانه عمل کنید.در مورد ریسک ها و فواید عمل نیز می توانید با پزشک حرف بزنید.
پیش از انجام جراحی دستورالعمل هایی از جانب پزشک به شما داده خواهد شد که رعایت انها می تواند در جریان عمل و دوره نقاهت بسیار کمک کننده باشد:

غذا و داروها

مصرف داروهایی نظیر آسپرین را که می توانند باعث رقیق شدن خون بشوند را باید چند هفته پیش از جراحی متوقف کنید.
سعی کنید غذاهایی سرشار از پروتئین را در برنامه غذایی خود بگنجانید و آب فراوان بنوشید تا از دهیدراته شدن جلوگیری شود.

دیگر نکات

سیگار نکشید و تا دو هفته بعد از عمل این کار را متوقف کنید.بعد از جراحی به شخصی نیاز دارید تا شما را تا خانه همراهی کند زیرا خودتان قادر به رانندگی نمی باشید.
برای مرخصی از محل کار حتما پیش از جراحی برنامه ریزی کنید.
در صورتی که در گذشته به مواد بیهوشی حساسیت نشان داده اید این موضوع را با پزشک مطرح کنید.
رعایت هشت ساعت ناشتا بودن را از شب پیش از عمل فراموش نکنید .آدامس جویدن نیز شامل این موارد می شود.

عوارض اتوپلاستی

بعد از هر جراحی عوارضی احتمالی وجود دارد که پس از دوره نقاهت رفع می شود و شامل موارد زیر می باشد :

 • آلرژی به مواد بخیه ، چسب‌ها ، پانسمان‌ها ، داروهای موضعی یا مواد تزریق و فرآورده ‌های خونی
 • حالت تهوع ، سرگیجه و سردرد
 • تغییر در رنگ یا تورم پوستی
 • خونریزی در محل جراحی
 • درد ناچیز که با داروهای مسکن رفع می شود و زخمی که به مرور محو می شود.
 • تا زمان بهبودی بی حسی در محل جراحی

در صورتی که دقت کافی در انتخاب جراحی حاذق و ماهر را نداشته باشید و تحقیقات میدانی دقیق و منظمی انجام ندهید ، بعد از جراحی باید بدانید ، خطراتی برای بیمار به وجود می آید که این معایب شامل موارد زیر می‌ باشند :

 • عفونت
 • ایجاد پوست اضافه
 • بی حسی پوست در نواحی جراحی
 • لخته خون و یا آمبولی

توجه داشته باشید که بروز این عوارض را می توانید با جراحی در مرکزی مطمئن با پزشکی که دارای تجربه کافی باشد ، به صفر برسانید. به همین جهت بهتر است قبل از انجام هر جراحی از تخصص و تجربه پزشک مطمئن شوید.

بعد از اتوپلاستی باید انتظار چه نتایجی را داشت؟

همان طور که گفتیم بلافاصله پس از جراحی زیبایی گوش می توانیم به نتایج آن برسیم زیرا فرم جدید گوش‌ها به راحتی مشاهده  می‌ شود. به ‌مرور زمان این نتایج تثبیت شده و گوش‌های متقاضی به فرم طبیعی و نهایی خود می ‌رسند. نتایج این عمل تا پایان عمر ماندگار است و برای بهبود آن‌ها نیازی به جراحی دوباره نیست. بدیهی است که دیگر نباید نگران باقی ماندن جای برش و اسکارهای حاصل از جراحی باشید ، زیرا با مهارت متخصص ، آن‌ها لابه‌لای چین‌ها و پشت گوش‌ها پنهان شده اند.

آیا رشد گوش‌ها در کودکان نتایج اتوپلاستی را تغییر می ‌دهد؟

خیر ، زیرا غضروف‌های گوش‌ با جریان رشد در این متد کاملا شکل گرفته اند وغضروف‌ها در حالت جدید خود رشد می‌ کنند.

 

آیا عقب کشیدن گوش ها دردناک است؟

در واقع باید گفت که اتوپلاستی دردی قابل تحمل دارد که با مصرف مسکن های تجویزی پزشک رفع می شود و تا به حال بیماری از درد زیاد این پروسیجر شکایتی نداشته است.

آیا اتوپلاستی بر شنوایی فرد تأثیرگذار است؟

عمل اتوپلاستی تاثیری در شنوایی فرد نمی گذارد ، و بهتر است بگوییم این فرایند زیبایی هیچ تاثیری در بدتر و یا بهتر شدن شنوایی مراجعین نمی گذارد.

آیا جراحی زیبایی گوش به بیهوشی نیاز دارد؟

این فرایند زیبایی در کودکان خردسال به ‎جهت استرس و همچنین تحرک زیاد آن ها ، با بیهوشی عمومی انجام می شود و در بزرگسالان با بی‎ حسی موضعی.

هزینه اتوپلاستی

اگر جراحی گوش برای رفع مشکلات شنوایی باشد بیمه هزینه آن را به طور کامل پرداخت می کند.

قیمت جراحی گوش با توجه به دستمزد جراح گوش و هزینه های بیمارستان تعیین می شود.

برای مطلع شدن از هزینه حدودی جراحی گوش می توانید به صفحه رسمی اینستاگرام جراح متخصص  مورد نظر مراجعه کنید .

اما هنگامی که مراجعه حضوری داشته باشید می توانید مشاوره های لازم را نیز دریافت کنید و از قیمت دقیق مطلع شوید.

درباره drghadiri2

Call Now Button