تاثیر خواب بر سلامت روان

تاثیر خواب بر سلامت روان : داشتن خواب کافی نه تنها بر سلامت جسم تاثیر زیادی دارد بلکه بر سلامت روانی افراد نیز بسیار اثرگذار است.

برخی از افراد به دلیل داشتن عادات غذایی غلط همچون خوردن غذای سنگین در آخر شب، خوردن نوشیدنی های کافئین دار و نیکوتین دار و مواردی همچون تغییر سبک زندگی و غیره خواب کافی ندارند که این امر می تواند موجب ایجاد عوارض بسیاری در آن ها شود.

 

تاثیر خواب بر سلامت روان

 

تاثیر خواب در ساعات مختلف شبانه روز

برای داشتن یک زندگی سالم افراد باید خواب آرام و راحتی داشته باشند، برای نشان دادن اهمیت خواب کافی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ساعت ۹ تا ۱۱ شب: در این ساعات توسط آنتی اکسیدان، مواد غیرضروری و سمی بدن دفع می شود و بدن در این ساعات باید در آرامش باشد.
 • ساعات ۱۱ تا ۱ شب: در این ساعات دفع و از بین رفتن مواد سمی کماکان در حال ادامه است و افراد می بایست در خواب عمیق باشند.
 • ساعت ۱ شب تا ۳ نیمه شب: در صورت خواب عمیق در این ساعت سم های موجود در کیسه صفرا زدوده خواهند شد.
 • ساعت ۳ تا ۵ صبح: در برخی از موارد افراد در این ساعات عطسه یا سرفه شدید می کنند که دلیل آن انجام عملیات سم زدایی در ریه است.
 • ساعت ۵ تا ۷ صبح: عملیات سم زدایی در این ساعات در روده انجام گرفته لذا می توانید آن را دفع نمایید.

بهترین زمان برای از خواب برخواستن ساعت ۷ تا ۹ صبح می باشد، زیرا در این ساعات مواد مغذی به خوبی جذب می شوند و بهتر است افراد صبحانه را در این ساعات میل نمایند.

عوارض نداشتن خواب کافی و به موقع

دیر به خواب رفتن و دیر از خواب برخواستن موجب می گردد که مواد سمی از بدن دفع نشده و عملیات خون سازی توسط مغز استخوان به درستی صورت نگیرد.

همچنین بی خوابی می تواند مشکلات زیر را برای فرد به دنبال داشته باشد:

 1. خوابیدن در طول روز
 2. احساس خستگی
 3. پایین آمدن آستانه تحمل
 4. مشکلات حافظه
 5. افزایش احتمال بروز تصادفات و حوادث
 6. مشکل در تصیم گیری
 7. کاهش تمرکز

از عوامل تاثیر گذار بر خواب انسان می توان به تغییرات نامنظم در ساعت خواب، عوامل روانی، عوامل محیطی و جسمانی، داروها، شیوه زندگی و غیره اشاره کرد.

تاثیر خواب بر سلامت روان چیست؟

افرادی که خواب کافی ندارند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی بوده و توانایی آن ها در مقابله با استرس های روزمره بسیار کمتر از سایرین است.

این افراد معمولاً در استدلال منطقی دچار مشکل بوده و نمی توانند مسائل را به درستی پردازش نمایند.

به دلیل کمتر بودن آستانه تحمل، این اشخاص بیشتر دچار مشکلات عاطفی بوده و اغلب آن ها عصبی و پرخاشگر هستند به همین دلیل نمی توانند به درستی شرایط زندگی خود را کنترل نمایند.

 

درباره drghadiri

Call Now Button