خواب سبک

خواب سبک : داشتن خواب کافی و با کیفیت برای داشتن نشاط افراد و بازیابی انرژی آن ها بسیار مهم می باشد، برخی از افراد بنا به دلایل مختلفی همچون داشتن عادات غذایی غلط دچار اختلالات خواب هستند که سبک بودن خواب یکی از متداول ترین آن ها می باشد.

در واقع می توان گفت که بدن انسان مشابه یک باتری عمل می کند که به دلیل انجام فعالیت های روزانه ضعیف شده و برای به دست آوردن انرژی دوباره خود نیاز به شارژ شدن دارد، خواب عمیق و کافی موجب تجدید قوا و شارژ شدن بدن می شود.

 

خواب سبک

 

خواب سبک چیست؟

ممکن است این اتفاق برای شما هم رخ داده باشد که شب به دلیل وجود سر و صدا از خواب برخواسته باشید، این موضوع امری بدیهی است و موجب ناراحتی شما نخواهد شد، اما در صورت تکرار می تواند آزاردهنده باشد.

این مشکل در برخی از افراد به امری همیشگی تبدیل شده و آن ها حتی با صدای کشیدن سیفون نیز از خواب بر می خیزند، این پدیده موجب مختل شدن و ایجاد مشکلات جدی برای آن ها خواهد شد.

علت خواب سبک چیست؟

در هنگام خواب مغز انسان بیدار بوده و دارای مکانیزمی است که تمامی محرک های بیرونی را دریافت کرده و بررسی می نماید.

این مکانیزم موجب حفاظت از سلامت انسان شده و امنیت او را در برابر خطرات محیطی تامین می نماید.

وقتی محرکی همچون عمل سیفون کشیدن چندین بار تکرار شود مغز انسان از تاثیرگذاری این عامل بر جسم و ذهن انسان جلوگیری می نماید و در نتیجه باعث می شود بدن به این محرک عکس العمل نشان نداده و فرد از خواب بیدار نشود، اما در افرادی که خواب سبک دارند مغز توانایی جلوگیری از تاثیر محرک های معمول را ندارد، در نتیجه موجب برخواستن فرد از خواب با ایجاد کوچک ترین صدا می شود.

در واقع باید بگوییم که تحریک پذیری این افراد نسبت به صدا بسیار زیاد است.

مشکلات ناشی از خواب سبک

هوشیاری، برنامه ریزی، یادگیری و مطالعه، خلاقیت، تمرکز و دریافت نمره های قبولی از امتحانات همگی به داشتن یا نداشتن خواب کافی بستگی دارند.

افرادی که خوابشان سبک بوده و در نتیجه خواب آن ها کیفیت لازم را ندارد عمکلرد مناسب را در کلاس درس نداشته و اغلب در محیط کارشان دچار مشکل هستند، همچنین این افراد دو برابر بیشتر از افرادی که خواب کافی دارند دچار تصادف رانندگی می شوند.

افرادی که دارای این اختلال یا سایر اختلالات خواب هستند می توانند با مراجعه به کلینیک خواب راد مورد معاینه و تست های لازم قرار گرفته تا علت مشکل آن ها تشخیص داده شود.

پس از مشخص شدن علت، بهترین راه درمانی برای افراد در نظر گرفته خواهد شد.

درباره drghadiri

Call Now Button