رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی به منظور اصلاح فرم بینی انجام می شود در اصل جراحی زیبایی بینی در مواقعی انجام می شود که بینی مشکلی در عملکرد نداشته باشد. رینوپلاستی فقط به معنای جراحی زیبایی بینی نیز و در موارد درمانی بینی نیز از کلمه رینوپلاستی استفاده می شود. زیرا رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای زیبایی یا اصلاح است.

مواقعی که بینی دچار اختلالات عملکردی است جراحی درمانی بینی انجام می شود و جراحی درمانی بینی شامل پولیپ بینی ، انحراف بینی ، جراحی آندوسکوپی بینی و غیره می شود. البته جراحی درمانی بینی و جراحی زیبایی بینی را نیز می توان به طور همزمان انجام داد و این موضوع بستگی به خواست بیمار دارد. در مواقع دیگر فرم بینی بر اثر حادثه یا ضربه دچار تغییراتی می شود که از زیبایی بینی و در نهایت از زیبایی چهره کاسته می شود. در چنین مواقعی انجام جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی می تواند با اصلاح فرم بینی منجربه زیبایی بینی و چهره شود.

 

 

کاندیدای مناسب رینوپلاستی

داشتن ایرادات ظاهری در بینی و همچنین توانایی فرد برای پرداخت هزینه جراحی زیبایی بینی تنها شرط لازم برای رینوپلاستی نمی باشد. بلکه فردی که قصد جراحی کردن بینی خود را دارد باید دارای شرایطی که در ذیل آورده ایم نیز باشد. تنها در این صورت است که می تواند نسبت به عمل جراحی زیبایی بینی اقدام نماید.

شرایطی که کاندیدای جراحی بینی باید داشته باشد عبارتنداز:

 • از نظر روحی و جسمی سالم باشد

ابتلای فرد به بیماری های مزمن در گذشته یا در زمان اقدام برای جراحی ممکن است در حین جراحی خطرآفرین بوده و برای او مشکل ساز شود. به همین دلیل جراحان بینی خوب از انجام این عمل جراحی زیبایی برای افرادی که به بیماری های مزمنی همچون لوپوس ابتلا دارند خودداری می نمایند.

نه تنها فرد باید از لحاظ جسمی سالم بوده بلکه باید از نظر روحی نیز در سلامت کامل به سر ببرد. در برخی موارد شاهد افرادی با مشکل ابتلا به افسردگی هستیم که گمان می کنند با ایجاد تغییر در ظاهر خود اوضاع روحی شان بهتر خواهد شد. انجام جراحی بینی با چنین هدفی به شدت اشتباه است زیرا نه تنها تاثیری در بهبود اوضاع روحی فرد ندارد بلکه به دلیل استرس های شایع پیش از جراحی بینی موجب وخامت شرایط آن ها نیز می شود.

 • توقعات منطقی از نتیجه جراحی و جراح خود دارند

افراد باید پیش از جراحی نوع بینی خود را شناخته و بر این موضوع واقف باشند که نوع بینی و ویژگی های منحصر به فرد آن جراحی و فرم دهی بینی را با محدودیت مواجه می کند. به همین دلیل نباید از جراح بینی خود توقعات نامعقولی همچون جراحی بینی شبیه به یک عکس یا یک فرد دیگر را داشته باشند.

 • خانم هایی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار نداشته باشند
 • افرادی که سیگاری نبوده، به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی اعتیاد ندارند و غیره.

رایج ترین دلایل انجام رینوپلاستی

 • کوچک کردن بینی
 • رفع قوز روی بینی
 • متناسب نبودن فرم بینی با دیگر اجزای چهره
 • کج بودن فرم بینی

رینوپلاستی

انواع راینوپلاستی

راینوپلاستی بسته

در روش جراحی بینی بسته جراح بینی دید و تسلط مستقیم به بافت بینی ندارد.

زیرا در این روش برش ها از داخل بینی زده می شوند و پوست از روی تیغه بینی برداشته نمی شود.

راینوپلاستی باز

در روش جراحی بینی باز برش بر روی کلوملا ، ستون بین دو پره بینی ، زده می شود و پوست به طور کامل از ساختار بینی جدا می شود .

به همین دلیل جراح بینی تسلط و دید مستقیم بر روی ساختار بینی دارد و برخی از جراحان بینی معتقد هستند در این روش احتمال بروز خطا کمتر است.

با توجه به تشخیص و صلاح جراح بینی روش جراحی بینی تعیین می شود.

 

 

اقدامات قبل از عمل رینوپلاستی

 • انجام آزمایش خون قبل از عمل بینی برای باخبر شدن از شرایط عمومی بیمار نیاز است به همین دلیل در این مورد کوتاهی نکنید.
 • به مدت ۱ ماه یا حداقل دو هفته قبل از عمل بینی مصرف سیگار و دخانیات را قطع کنید .
 • مصرف مسکن هایی چون بروفن و آسپیرین را حداقل دو هفته قبل از جراحی بینی قطع کنید .
 • شش ماه قبل از جراحی بینی از مصرف آکوتان یا روآکوتان پرهیز کنید .
 • ویتامین E ، امگا و داروهایی که حاوی سیر ، جنسینگ ، زنجبیل و مواری از این قبیل ، باعث افزایش خون ریزی بعد از رینوپلاستی می شوند و باید به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی مصرف آن ها قطع شود .
 • برای مشاهده بهتر نتایج حتماً از بینی در زاویه های مختلف عکس بگیرید تا بعد از عمل بینی ، بهتر متوجه تغییرات و تاثیر آن بر روی چهره شوید .

موارد گفته شده برای زمانی است که فرد جراح بینی خود را انتخاب کرده است و برای جراحی بینی خود را آماده می کند اما پیش از آماده شدن برای راینوپلاستی یک اقدام مهم دیگر نیز وجود دارد که انتخاب بهترین دکتر عمل بینی می باشد .

یکی از مهم ترین اقداماتی که متقاضیان عمل جراحی بینی پیش از هر اقدامی باید به آن توجه کنند ، انتخاب یک جراح بینی متخصص و ماهر است زیرا میزان مهارت جراح بینی مهم ترین عامل برای کسب یک نتیجه ایده آل است . اگر می خواهید به یک بینی خوش فرم دست پیدا کنید به دکتر مهدی قدیری جراح بینی اصفهان ، مراجعه نموده تا ایشان با بهره گیری از تجارب و مهارت خویش ، شما را به هدفتان برساند.

مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی

 • تا زمان برداشتن اسپلینت بینی از خیس شدن آن خودداری کنید.
 • از مصرف سیگار و دخانیات حداقل سه هفته پس از جراحی بینی خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های ورزشی تا زمانی که جراح بینی معین کرده است خودداری کنید.
 • از رژیم غذایی نرم پیروی کنید.
 • سعی کنید از فشار دادن بینی و نواحی آن پرهیز کنید و به علت اینکه به بینی فشار کمتری وارد شود به شکم و پهلو نخوابید.
 • برای رفع سریع تر کبودی و ورم از کمپرس یخ استفاده کنید.

هزینه راینوپلاستی

با توجه به دستمزد جراح پلاستیک بینی هزینه معین می شود به همین خاطر بهتر است هزینه را از جراح بینی مورد نظر جویا شوید.

زیرا برخی از جراحان بینی برای تعیین هزینه نوع بینی فرد را نیز مد نظر قرار می دهند.

به همین دلیل هزینه جراحی بینی گوشتی کمی بیشتر از هزینه جراحی بینی استخوانی است.

 

 

 

 

درباره drghadiri2

Call Now Button