جراحی درمانی بینی برای بهبود عملکرد بینی و بیماری های بینی انجام می شود و بیشتر تمرکز جراح بینی برای رفع مشکل عملکرد بینی است.جراحي درماني بيني و جراحی زیبایی بینی را می توان به صورت همزمان انجام داد. جراحی بینی برای رفع مشکلات ظاهری بینی مانند بزرگ بودن بینی ، کجی بینی و غیره انجام می شود .در اصل مواقعی که بینی عملکرد بینی اختلالی ندارد برای رفع مشکلات بینی ، جراحی زیبایی بینی انجام می شود.اما در جراحي درماني بيني مشکلاتی چون پولیپ بینی و انحراف بینی ، درمان سینوزیت و غیره رفع می شود. جهت جراحی درمانی بینی می توانید به دکتر مهدی قدیری مراجعه کنید.

جراحی درمانی بینی

تشخیص بیماری های بینی کمی دشوار است به همین دلیل در جلسه معاینه ، بینی توسط دستگاه اندوسکوپ معاینه می شود تا بیماری دقیق تر تشخیص داده شود.

جراحی ترمیمی بینی نوع دیگری از جراحی بینی است .

 در جراحی بینی ترمیمی مواردی چون :  کجی بینی بعد از عمل بینی ، افتادگی نوک بینی پس از جراحی بینی  ، اختلال درعملکرد بینی پس از رینوپلاستی و غیره را رفع می کند.

جراحی انحراف بینی

جراحی یک سپتوم کج یا منحرف، سپتوپلاستی نامیده می شود، که امکان جریان بهتر هوا از طریق بینی را فراهم نموده و تنفس را بهبود می بخشد و نوعی از جراحي بيني درماني است.

سپتوپلاستی جراحی داخل بینی برای صاف کردن یک سپتوم کج است. طول سپتوم در بزرگسالان تقریباً ۷ سانتی متر است و از استخوان و غضروف ساخته شده است.  سپتوم، داخل بینی را به دو حفره یا سوراخ تقسیم می کند.

سپتوم کج چیست؟

اگر یک سپتوم، به جای راست بودن، کج یا منحرف باشد، سپتوم کج نامیده می شود. سپتوم کج می تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود کرده و در جریان هوا تداخل ایجاد کند. سپتوم گاهی در اثر آسیب دیدگی و گاهی به دلیل رشد ناهنجار ، کج می شود.

سپتوم کج چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک، داخل بینی را با استفاده از آندوسکوپی بینی، آزمایش می کند. آندوسکوپ لوله دارای یک دوربین ریز در یک سر می باشد. همچنین می توان سی تی اسکن را نیز برای شناسایی سپتوم کج مورد استفاده قرار داد. بعد از تشخیص، پزشک درباره گزینه های درمان، از جمله سپتوپلاستی با بیمار گفتگو می کند.

علل دیگر انسداد بینی

آلرژی و پولیپ می تواند باعث انسداد بینی شود. همچنین تیغه های استخوانی بلند و بافت داخل بینی که به داخل سوراخ های بینی برآمده می شود، در صورت بسیار بلند بودن می تواند باعث انسداد شود. اسپری های استروئید بینی می تواند انسداد را در این ناحیه کاهش دهد و چسب استریپ نیز می تواند تسکین موقتی را در بینی ایجاد نماید.

 

 

نحوه انجام جراحی انحراف بینی

این جراحی به دو روش بیهوشی و بی حسی قابل انجام بوده و به صورت سرپایی صورت می گیرد. پزشک یک طرف بینی را برش زده، غشای مخاطی را کنار زده و بدین ترتیب به سپتوم و استخوان های بینی دست پیدا می کند. سپس انحراف موجود در تیغه بینی را اصلاح نموده، پوست را به جای اول خود بازگردانده و بخیه می زند.

در برخی مواقع انحراف بینی ظاهر و عملکرد بینی را به طور همزمان تحت تاثیر قرار می دهد که در چنین شرایطی جراحی درمانی بینی و جراحی زیبایی بینی را می توان همزمان انجام داد.

پولیپ بینی

پولیپ های بینی توده های نرم و غیر سرطانی هستند که در مسیر سینوس های بینی قرار می گیرند.

پولیپ ها دو نوع دارند : خوش خیم یا بدخیم .

علائم پولیپ بینی شبیه به علائم سرماخوردگی است به همین دلیل تشخیص آن توسط خود فرد سخت است .

تشخیص پولیپ های بدخیم راحت تر است ولی تشخیص پولیپ های خوش خیم کار دشواری است و فرد باید توسط جراح بینی معاینه شود .

جراحي درماني بيني برای بهبود عملکرد بینی انجام می شود و مهم است که بیمار پس از انجام جراحی بینی هیچ گونه عوارضی نداشته باشد به همین دلیل مهارت جراح بینی مهم است  و برای انجام جراحي درماني بيني باید یک جراح بینی خوب وماهر را انتخاب کنید.

جراحی درمانی بینی

درمان سینوزیت

در ناحیه بین چشم ها، پیشانی ، پشت بینی و مابین فک، حفره هایی تو خالی به نام سینوس قرار دارند.

درون سینوس ها موهای ریزی به نام مژک، غشای مخاطی را احاطه کرده اند که این مژک ها قسمتی از سیستم ایمنی بدن بوده و هنگام مواجه شدن با غبار،  باکتری ها و غیره آن ها را داخل خود نگه داشته و با انتقال آن ها به قسمت انتهایی بینی ، باعث خارج شدن آن ها می شوند.

اگر مخاط داخلی سینوس ها بر اثر عوامل مختلفی مانند آلرژی دچار تورم شوند، ترشحات نمی توانند تخلیه شوند و در نتیجه مخاط آلوده، به درون سینوس ها بازمی گردند و باعث ایجاد سینوزیت می شوند.

عدم خروج مخاط آلوده از سینوس باعث بروز درد در فرد شده و بیمار برای درمان به پزشک مراجعه می کند.

چنانچه سینوزیت مزمن باشد، درمان های دارویی و کنترلی پاسخگو نبوده و جراحی آندوسکوپی با سینوس برای بیمار تجویز می شود.

این روش به وسیله دستگاهی به نام آندوسکوپ انجام شده و با داخل کردن آن در سینوس ها، می توان ترشحات را تخلیه و مجرای خروجی سینوس ها را باز کرد و از این طریق اختلال موجود در ساختمان سینوس و مجاری تنفسی را درمان نمود.

از دیگر کاربرد های این روش ، باز کردن غده اشکی با آندوسکوپی می باشد.

هزینه جراحی درمانی بینی

تعیین هزینه عمل درمانی بینی بستگی به مشکل بینی و دستمزد جراح بینی دارد.

حتی برخی از جراحان بینی بر اساس نوع بینی و روش جراحی بینی ، هزینه های متفاوتی دارند.

درباره drghadiri2

Call Now Button