اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی در نتیجه جراحی بینی تاثیر بسزایی دارد با در نظر داشتن اهمیت ویژه ی مراقبت های بعد از عمل بینی پرسش هایی را در ادامه این مقاله از دکتر مهدی قدیری ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان ، مطرح و به آن ها پاسخ خواهیم داد. در صورتی که به تازگی عمل رینوپلاستی انجام داده اید ممکن است سوالات زیادی برای شما در ذهن ایجاد شود. از این رو مطالعه مقاله پیش رو می تواند مفید واقع شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر قدیری

 

تغذیه بعد از عمل بینی

 • بیمار باید ۶ تا ۸ ساعت قبل از عمل بینی چیزی نخورد ، زیرا داروی بیهوشی منجر به کند شدن حرکت روده و معده خواهد شد و ناشتا نبودن فرد را دچار تهوع و استفراغ خواهد کرد. در حدود ۶ ساعت پس از جراحی ، اول مقداری آب بنوشد. در صورتی که دچار مشکلی نشد و توانست مایعات را مصرف کند ، مرخص می شود.
 • روز دوم میتواند از غذاهای نرم شروع کند.
 • پس از آن و در سومین روز مصرف مواد غذایی که نیازی به زیاد جویدن ندارد ، بلامانع می باشد.
 • شستشوی بینی بعد از عمل زیبایی بینی
 • به علت خونریزی های پس ازجراحی بینی سوراخ های بینی با لخته های خون پر می شوند و راه تنفسی کمی دچار انسداد می شود ، لذا شستشوی بینی بعد ازعمل بینی مهم است.
 • برخی از متخصصین جراح بینی توصیه می کنند تا در سه هفته اول بعد از عمل بینی تنها از قطره شستشو استفاده شود و در هفته چهارم بینی با سرم شستشو داده شود.

خوردن غذاهای گیاهی ، سالم و حاوی فیبر ، پرهیز از مصرف فست فود ها و غذاهای مضر و چرب و داشتن برنامه غذایی سرشار از سبزیجات ، میوه ها و پروتئین های مفید و کاهش مصرف سدیم می تواند از تورم پیشگیری کرده و قدم بزرگی درمسیر بهبودی باشد. نوشیدن آب و آب میوه های طبیعی مانند آب کرفس و آب آناناس علاوه بر تسریع فرآیند بهبودی بدن را هیدراته می کند. نفس کشیدن با دهان موجب خشکی آن خواهد شد که این مساله نیز با نوشیدن آب برطرف می شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر قدیری

 

ورم بعد ازعمل بینی

وقتی بدن در نتیجه جراحی یا آسیبی دچار زخم شود روند بهبودی آن سه مرحله دارد ، ورم بینی نیز دارای سه مرحله التیام است :

 • مرحله اول التهاب ، یک تا هفت روز طول میکشد که در این مرحله درد داشتن در نواحی بینی ، گرم یا قرمز شدن بینی طبیعی است.
 • مرحله دوم تکثیر ، ۱ الی ۶ هفته مرحله بهبود کاهش ورم بعد ازعمل بینی
 • مرحله سوم ترمیم ، شش ماه تا یک سال پس از عمل بینی زخم های قرمز به زخم های سفید کوچک تغییر شکل میدهند و بافت های سخت حاصل از عمل جراحی به بافتی نرم و انعطاف پذیر تبدیل میشوند.

 

 

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

یکی از مشکلات بیماران به پهلو نخوابیدن است و توصیه میشود ۷ تا ۱۴ روز بعد از عمل جراحی بینی بیماران از چرخش به راست یا چپ خودداری کنند و طاق باز بخوابند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

در هفته های اول خمیازه کشیدن را کنترل کنید زیرا منجربه حرکت ماهیچه های صورت می شود و این امر می تواند نتیجه رینوپلاستی را تحت تاثیر قرار دهد . بنابراین هنگام خمیازه کشیدن دهان را بیش از اندازه باز نکنید و سعی کنید خمیازه را کنترل کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر قدیری

شستشوی بینی بعد از عمل

خونریزی های کمی که بینی پس از رینوپلاستی دارد منجربه پرشدن بینی یا در اصطلاح کیپ شدن بینی می شود به همین دلیل نیاز به شستشوی بینی است . هفته اول از قطره چکان یا اسپری بینی برای شستشوی بینی استفاده کنید . در هفته های بعدی از محلول شستشوی بینی استفاده کنید و از سرنگ برای شستشوی بینی با محلول استفاده کنید . به طور معمول اکثریت پزشکان توصیه می کنند در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، حداقل ۳ ماه از محلول شستشوی بینی استفاده شود .

رابطه زناشویی بعد از عمل بینی

رابطه زناشویی فشار خون را افزایش می دهد و این امر می تواند منجربه تورم بینی یا پارگی عروق خونی ریز مخاط در حال ترمیم بینی شود ، به همین دلیل در هفته اول از رابطه جنسی پرهیز کنید . به طور معمول اکثریت پزشکان تا ۳ هفته اولیه ، روابط جنسی را ممنوع می دانند تا زخم های داخل بینی به اندازه کافی ترمیم شوند.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر قدیری

تا چند وقت بعد از عمل بینی باید چسب زد ؟

در دو هفته اول از چسب بینی با هدف فرم دهی به بینی استفاده نموده و از هفته سوم بیشتر هدف از چسب زدن بینی کاهش ورم بینی می باشد. بعد از جراحی بینی از غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد ، خودداری نماید.

 

 

کاهش تورم و خونریزی بینی

برای حل مشکل تورم فرد می تواند از کمپرس سرد که در حوله پیچیده شده است در نواحی متورم استفاده کند .
نفس کشیدن از راه بینی و خارج کردن عطسه از این راه باعث افزایش تورم و خونریزی خواهد شد تا مدتی این دو کار را از طریق دهان انجام دهید.

قرار نگرفتن در معرض نورخورشید

تا مدتی بعد از جراحی بینی بهتر است در معرض اشعه مستقیم خورشید قرار نگیرید و در صورتی که نیاز به خروج از خانه دارید حتما از ضدافتاب ، کلاه و عینک افتابی استفاده کنید. با توجه به این نکته از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید.

فعالیت های سنگین

 • از بلند کردن و هل دادن اشیا سنگین ، انجام فعالیت های نیاز به تحرک بالا و ورزش هایی نظیر ایروبیک بپرهیزید.
 • تا جایی که ممکن است خم نشوید و اگر مجبور به برداشتن چیزی از روی زمین هستید روی زانو بنشینید و اینکار را انجام دهید.
 • هیچ ورزشی به غیر از پیاده روی را بلافاصله بعد از عمل بینی اغاز نکنید.
 • تا دو هفته بعد از انجام جراحی بهتر است از رانندگی کردن پرهیز کنید.

پوشیدن لباسهای مناسب

بعد از جراحی لباس هایی که به راحتی قابل تعویض می باشند به تن کنید . لباس های خیلی گرم نپوشید. به یاد داشته باشید که دنبال کردن دستورالعمل مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی ، از چند نظر ، از اهمیت بالایی برخوردر است. اول به دلیل آن که نتیجه نهایی رینوپلاستی مدتی بعد از عمل نمایان می گردد و لازمه رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت توصیه های مذکور است. علت دوم این است که بروز عارضه بعد از هر عمل از جمله عمل بینی محتمل است ؛ برای آن که ریسک خطرات کاهش یابد ، بایستی نکات مراقبتی را به خوبی انجام دهید. دکتر مهدی قدیری ، جراح بینی اصفهان ، شما را در این امر راهنمایی می کند.

مسافرت بعد از عمل بینی

در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، در رابطه با زمان مسافرت و همچنین خطرات سفر با هواپیما سوالات بسیاری وجود دارد ؛ چرا که بسیاری از بیماران برای انجام این جراحی به شهر و یا کشور دیگری مراجعه می کنند و نگران خطراتی که ممکن است در طول سفر برای آن ها ایجاد شود ، هستند. مسافرت کردن در روز اول عمل بینی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. همچنین شما اجازه رانندگی کردن ندارید و بهتر است برای ۷ روز استراحت داشته باشید. در صورتی که مسافرت زمینی باشد ، بعد از گذشت ۳ روز می توانید سفر کنید اما باید از رانندگی سریع و همچنین تکان خوردن سریع و شدید وسیله نقلیه خودداری شود. شما باید این موضوع را که به تازگی جراحی بینی انجام داده اید به راننده خود اطلاع دهید تا احتیاط های لازم در این خصوص انجام شود. در صورتی که سفر ضروری داشتید بعد از یک هفته می توانید با هواپیما مسافرت هوایی داشته باشید. به دلیل اختلاف فشار هوا و تاثیر آن روی بافت های بینی احتمال بروز خونریزی در سفر با هواپیما وجود دارد. همچنین در صورتی که زودتر از زمان اعلام شده سفر هوایی داشته باشید ، ممکن است در ناحیه گوش ها و بینی احساس درد داشته باشید.

تهوع بعد از عمل بینی

ممکن است بعضی از بیماران بعد از به هوش آمدن احساس تهوع داشته باشند. معمولا این عارضه به دلیل استفاده از داروی بیهوشی اتفاق می افتد. در صورتی که احساس تهوع شدید بود ، می توانید از پرستار خود بخواهید تا برای شما داروی ضد تهوع تزریق نماید. بهتر است در مصرف مواد غذایی دقت داشته باشید و از مواد غذایی اسیدی مثل آب پرتقال که سبب تحریک شدن بیشتر معده می شود ، خودداری نمایید. مصرف مایعات مصرفی خود را افزایش دهید ، این کار به خروج زودتر داروی بیهوشی از بدن کمک می کند.

نکات مهم درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی ، مراقبت درست از زخم‌ها و نواحی تحت تاثیر بسیار مهم است تا بهبودی سریع‌تر و بدون مشکلات احتمالی را تضمین کند. در زیر چند نکته برای مراقبت از زخم‌ها بعد از جراحی بینی آورده شده است:

 1. رعایت دستورالعمل پزشک. مهمترین نکته برای مراقبت از زخم‌ها بعد از جراحی بینی ، پایبندی به دستورالعمل‌های پزشک است. دکتر توصیه های خاصی برای تعویض بانداژ ، استفاده از داروها و مراقبت از ناحیه تحت عمل به شما خواهد داد. اطمینان حاصل کنید که این دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید.
 2. استفاده از یخ. استفاده از یخ برای کاهش ورم و درد بعد از جراحی بینی بسیار موثر است. می‌توانید یخ را در یک کیسه پلاستیکی یا پارچه ای قرار داده و سپس آن را روی ناحیه عمل شده قرار دهید. اما توجه داشته باشید که یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید ، بلکه از یک پارچه نازک یا حوله برای پوشش استفاده کنید.
 3. مراقبت از بانداژ. در صورت توصیه پزشک از بانداژ یا بندهای چسبناک برای پوشش زخم‌ها استفاده کنید. مطمئن شوید که بانداژ را به ناحیه تحت عمل خود بیش از حد نکشید و سفت نبندید ، زیرا می‌تواند در جریان خون محدودیت ایجاد کند.
 4. اجتناب از فعالیت‌های خاص. پزشک شما ممکن است توصیه کند که برای مدتی از فعالیت‌های خاصی مانند ورزش یا بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید. رعایت این توصیه‌ها به کاهش خطر ، ایجاد فشار بر زخم‌ها و بهبودی سریع‌تر کمک می‌کند.
 5. مصرف دقیق و به موقع داروها. اگر پزشک شما داروهای خاصی را تجویز کرده است ، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را به دقت مطابق دستور پزشک مصرف نمایید. از انواع مختلف داروها یا مکمل‌هایی که ممکن است عوارض جانبی داشته باشند ، اجتناب کنید.

مراقبت درست از زخم‌ها و ناحیه تحت جراحی بعد از عمل به معنای بهبودی سریع‌تر و حفظ نتیجه‌ی بعد از این پروسه است. اگر هر گونه علائم ناخوشایندی مانند عفونت ، خونریزی یا درد شدید تجربه می‌کنید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

درباره drghadiri2

Call Now Button